składnia

 

Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.

 • Śpiewać
  10.06.2020
  Proszę o wyjaśnienie, dlaczego tytuł programu brzmi: Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II, a nie Cała Polska śpiewa Janowi Pawłowi II. Mam wrażenie, że nadużywa się formy dla kogoś… na niekorzyść formy komuś… .
  Dziękuję.
 • 3 lata temu
  10.06.2020
  Szanowni Państwo,
  czy użycie frazy 3 lata temu, od dzisiaj ma jakiekolwiek zastosowanie w mowie? Próbuję wytłumaczyć przyjacielowi, że poprawnym użyciem byłoby np. Dzisiaj mija 3 lata od… . Bezskutecznie, dlatego chciałem uzyskać opinii osoby postronnej.
 • W drodze do ogrodu czekał na mnie list
  8.06.2020
  Szanowni Państwo,
  zwracam się z prośbą o wyjaśnienie, czy prawidłowa jest konstrukcja zdania: W drodze do ogrodu czekał na mnie list od ciebie. Sens wypowiedzi miał być taki, że w momencie gdy adresat listu wychodził z mieszkania z myślą o spacerze po ogrodzie, zauważył w skrzynce list od nadawcy. Konstrukcja zdania w cudzysłowie przypomina błąd w stylu Idąc do szkoły, padał deszcz, ale nie mam pewności, czy tu też zachodzi analogia z dwoma różnymi podmiotami.
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Kaucja za coś
  4.06.2020
  Na paragonie ze sklepu, w którym kupiłem towar, za który została pobrana kaucja, można przeczytać Kaucja zwracana jest do opakowania zwrotnego za okazaniem paragonu. Czy to jest poprawne? Co to znaczy do opakowania? Czy zamiast tego nie powinno być za opakowanie?
 • Jaki sklep?
  3.06.2020
  Jak jest poprawnie: sklep RTV i AGD czy sklep z RTV i AGD?
 • Skuty i zakuty
  2.06.2020
  Jak będzie poprawnie:
  1. policjanci znaleźli skute w łańcuchy (osoby)
  2. policjanci znaleźli zakute w łańcuchy (osoby)
  3. policjanci znaleźli skute łańcuchami (osoby)
  4. policjanci znaleźli (kilka osób) skutych w łańcuchy
 • Powtarzanie przyimka
  1.06.2020
  Szanowni Państwo,
  który wariant jest poprawny: Te wydarzenia (we) Francji, (w) Anglii i (w) innych krajach… – czy należy powtarzać przyimek w, czy pomijać, lecz czy nie jest błędem, że jest to w, a nie we, jak w przypadku pierwszego z krajów?
  Serdecznie dziękuję, A.B
 • Szyk
  1.06.2020
  Szanowni Państwo,
  Został przygotowany przez inżyniera jak najstaranniej czy: Został przygotowany jak najstaranniej przez inżyniera? Czy przez musi być jak najbliżej orzeczenia, czy nie ma to znaczenia pod względem gramatycznym?
  Serdecznie dziękuję, A.B
 • Do czego służy ogród?
  26.05.2020
  Dzień dobry,
  chciałabym się dowiedzieć która forma jest poprawna: ogród miał służyć do miłego spędzania czasu czy ogród miał służyć miłemu spędzaniu czasu?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Z wyrazami szacunku
  K. Rojek
 • Kobieta zmienną jest
  22.05.2020
  Drodzy Państwo,
  dlaczego Kobieta zmienną jest, a nie …zmienna? Wszyscy tak i śpiewają, i piszą. Że tradycja? I co z tego? Jeśli Ordonka śpiewała a w sercu mem, to dziś byłaby ujmą dla Jej pamięci forma mym?
  Zupełnie jak w niegdysiejszej durnowatej reklamie: Czy to nowy szampon Ultra Doux sprawił, że jesteś dziś tak piękną.
  Pozdrawiam
  Karol Siuda
 • Jaka wołowina?
  21.05.2020
  Zastanawiam się nad szykiem przydawek w wyrażeniach rzeczownikowych. Czy lepiej napisać: chuda mielona wołowina czy chuda wołowina mielona
 • Tak długo, jak
  18.05.2020
  Dzień dobry,
  Chciałabym zapytać o poprawność wyrażenia tak długo, jak… . Czy poprawne będzie zdanie: Jest mi obojętne, gdzie będziemy mieszkać, tak długo, jak będziemy razem. Czy koniecznie jest dodanie drugiego długo, tzn. Jest mi obojętne, gdzie będziemy mieszkać, tak długo, jak długo będziemy razem.
  Pozdrawiam,
  Katarzyna K.
 • Chcesz sernik czy chcesz sernika?
  12.05.2020
  Która forma zadanego pytania jest poprawna:
  1. Czy chcesz sernik?
  2. Czy chcesz sernika?
 • Ku wraz z celownikiem
  6.05.2020
  Dzień dobry
  W Gramatyce języka polskiego Józefa Muczkowskiego (trochę stara pozycja) przy odmianie rzeczownika pojawia się taka rada: „Celownik na owi zakończony z przyimkiem ku w niektórych na u skracamy, np. ku końcu zamiast ku końcowi, ku Krakowu, ku Paryżu”.
  Starałem się sprawdzić, użycie -u w celowniku razem z przyimkiem ku jest obecnie poprawne (szczególnie chodzi mi o ku końcu), ale nigdzie nie mogłem znaleźć takiej informacji.
  Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas.
 • Wysoki na trzy metry
  6.05.2020
  Czy prawidłowe jest wyrażenie: wysokie na trzy metry, a nie: trzy metrowej wysokości?
  Również: długie na dwa kilometry zamiast: dwu-kilometrowej długości.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Z poważaniem.
 • Używam kleju
  5.05.2020
  Nie znalazłem w Poradni odpowiedzi na frapujące mnie zagadnienie odnośnie zaimka który (którego). Zdanie Użyję kleju, który pozostawia ostry zapach nie budzi wątpliwości, lecz gdy zacznę zdanie od podmiotu, zwątpienie narasta:
  1. Klej, który użyję, pozostawia ostry zapach.
  2. Klej, którego użyję, pozostawia ostry zapach.
  Który wariant jest prawidłowy?
  Z wyrazami szacunku.
 • Konsumować medium, cokolwiek to znaczy
  5.05.2020
  Mam taki problem, że nie jestem pewny jakiego zaimka powinienem użyć w sformułowaniu:
  % osób, które rozpoczęły konsumpcję medium lub konsumują je/go więcej w czasie pandemii. Ja na ten moment wybrałem je, ale nie wiem, czy to jest poprawny wybór. Ten zaimek dotyczy wyrazu medium w liczbie pojedynczej. Przeczytałem już, że medium jest w rodzaju nijakim, wiadomo, że l. poj, brakuje jeszcze mi wiedzy, czy medium konsumujemy w bierniku czy dopełniaczu;).
  Prośba o odpowiedź.
 • Odwołanie
  4.05.2020
  Dzień dobry,
  czy w sformułowaniu odwołanie ze składu pana xy odmiana nazwiska będzie w dopełniaczu (np. odwołanie ze składu pana Bani), czy w bierniku (pana Banię) ?
  Dziękuję
  Jarek
 • Mechaniczne czyszczenie i mechaniczna dezynfekcja
  27.04.2020
  Dzień dobry,
  mam pytanie odnośnie uzgadniania określenia w przypadku kilku podmiotów różnego rodzaju. Czy zasada jest podobna jak w przypadku orzeczenia i podmiotu zbiorowego?
  Przykład:
  Uszkodzenie produktu z powodu mechanicznego czyszczenia lub dezynfekcji.
  Przymiotnik mechaniczny ma się tyczyć obydwu słów, czy to, jak to teraz zapisałam, jest poprawne, czy należałoby powtórzyć słowo mechaniczny:
  Uszkodzenie produktu z powodu mechanicznego czyszczenia lub mechanicznej dezynfekcji.
  Ula
 • Honor i litość
  17.04.2020
  Szanowna Redakcjo,
  bardzo proszę o wyjaśnienie, jaka powinna być poprawna forma czasownika nakazywać w zdaniu: Honor i litość nakazywać [cz. przeszły] mu udawać przywiązanie.
  Czy skoro honor jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, a litość – żeńskiego, to czy czasownik będzie w liczbie pojedynczej czy mnogiej, w rodzaju męskoosobowym czy niemęskoosobowym? Co o tym decyduje?
  Z życzeniami zdrowia,
  Adam N.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego