składnia

 

Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.

 • Przydawka przymiotna odnosząca się do dwóch rzeczowników

  20.02.2021

  Dzień dobry,

  czy jest jakaś zasada dot. zaimków odnoszących się do dwóch rzeczowników? Tzn. Przyniosłem mój kamień i liść (czy należy powtórzyć mój przy słowie liść?)

 • Informator „Przebiegły”

  18.02.2021

  Proszę o poradę i wskazanie prawidłowej formy. Jeśli w zapisie pseudonimu stosujemy tylko cudzysłów, np. informator „Przebiegły”, to czy ten pseudonim odmieniamy, która forma będzie właściwa: doniesienie informatora „Przebiegły”, czy doniesienie informatora „Przebiegłego”?

 • Szyk zaimka się

  16.02.2021

  Znam tu wszystkie porady dotyczące pozycji się, ale zastanawia mnie sytuacja zdań takich, jak te: Ona nazywa się Magda. Tomek ubrał się jak filistyn. Przyjdź i przekonaj się, dlaczego Polacy kochają Chopina. Nie tylko nie byłabym skłonna uznać ich za błędnych, ale uważam, że brzmią wręcz lepiej! Internet chyba też: dla frazy i się przekonaj dlaczego wyświetlił zaledwie 47 wyników, podczas gdy dla i przekonaj się dlaczego 35600. Proszę o dodatkową opinię, która rozwieje moje wątpliwości.

 • Oprócz

  16.02.2021

  Nadużywa się ostatnio konstrukcji rodem z angielskiego (besides), co prowadzi do takich rezultatów: Jan Brzechwa oprócz swojej kariery pisarskiej, był zarówno członkiem Komisji Prawa Autorskiego, jak i ekspertem w tej dziedzinie. Czy Państwa też tego typu logika budowy zdania razi? Czyją karierę pisarską mógł mieć jeszcze Brzechwa? Oprócz kariery był członkiem komisji?

 • Okazać się – bez być

  11.02.2021

  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie czy zdanie Tą osobą okazała się być Nina jest prawidłowo zbudowane?

 • Czynić i pozostawiać 

  11.02.2021

  Szanowni Państwo,

  w ostatnim czasie obserwuję, że często używane są konstrukcje płyn X czyni naczynia czyste i lśniące oraz płyn X pozostawia naczynia czyste i lśniące. Zawsze byłam przekonana, że te czasowniki łączą się z przymiotnikiem w narzędniku, czy mam rację?ć+rzeczownik>

  Pozdrawiam
  Karolina Anna
  ć+rzeczownik>
  ć+rzeczownik>
 • Przecinek przed leżąc i coś jeszcze 

  9.02.2021

  Dzień dobry! Czy poprawna jest interpunkcja w zdaniu: Jedynym wymogiem jest spędzenie czterech tygodni, leżąc w słońcu, na piaszczystej plaży, w czterech różnych miejscach na świecie?

 • 4,7 małżeństwa i 1,5 rozwodu

  9.02.2021

  Szanowni Państwo,


  mam wątpliwość co do porady https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/p-4-7-malzenstwa-i-1-5-rozwodu-na-1000-mieszkancow-p;20812.html. Wydaje mi się, że poprawne formy w tych zdaniach to 4,7 małżeństwa oraz 1,5 rozwodu.


  Z wyrazami szacunku

  Czytelnik

 • To jako partykuła

  1.02.2021

  Zastanawia mnie poprawność konstrukcji: kiedy to, wtedy to. Np. w zadaniu: Najwięcej sukcesów odnosił w 2020 r., kiedy to osiągnął szczyt formy. Albo inny przykład: Pracował w fabryce i wtedy to uległ wypadkowi. W takich wypowiedzeniach, myślę, zaimek to jest zbędny albo nawet rażący. Jednak, być może, biorąc pod uwagę określone względy stylistyczne, jego użycie jest zasadne. Czy mam rację? Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej wątpliwości.


  Z wyrazami szacunku - Jan Malinowski

 • Rząd przekazać

  1.02.2021

  Witam,

  Mam pytanie odnośnie zwrotu komuś/do kogoś. Czy prawidłowy będzie zwrot Dyrektor X przekazał drogą elektroniczną przedmiotową korespondencję do Pana Dyrektora Y,  czy jednak Dyrektor X przekazał drogą elektroniczną przedmiotową korespondencję Panu Dyrektorowi Y?

 • po kursie v. przy kursie

  31.01.2021

  Szanowna poradnio,

  Chciałbym spytać o poprawność zwrotów "przy kursie x" oraz "po kursie x" w odniesieniu do zakładów bukmacherskich itp. gier losowych. Czytając dyskusję na wielu grupach bukmacherskich często spotykam się ze zwrotem "Typuję zwycięstwo y po kursie x" i zastanawiam się czy ta forma jest w ogóle poprawna, czy nie powinno się pisać "Typuję zwycięstwo y przy kursie x".

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Dwoje regat

  29.01.2021

  Szanowni Państwo,


  Jestem żeglarzem i często biorę udział w regatach. W związku z tym natrafiłem na problem językowy. Jak należy używać słowa regaty kiedy mowa o dwóch regatach. Dwa regaty, dwoje regat, dwie regaty?


  Np. W przyszłym tygodniu odbywają się ( dwa regaty, dwoje regat, dwie regaty)


  Z Wyrazami Szacunku

  Szymon Kubanek

 • Album od Lady Gagi

  25.01.2021

  Dzień dobry!

  Czy sformułowania w stylu: prezenty od Kauflandu, film od twórców Shreka, nowy album od Lady Gagi etc. są poprawne? Czasami trzeba się wesprzeć słowem od przez dopełniaczem (np. noga od stołu), ale te konstrukcje wydają mi się błędne, ponieważ sugerują, że ktoś nam coś daje za darmo. Moim zdaniem powinno być: prezenty z Kauflandu, film twórców Shreka, nowy album Lady Gagi.

 • Wiele w negacji

  25.01.2021

  Dzień dobry, 

  wraz z dziewczyną zastanawiamy się nad poprawnością jednego zdania. Czy mówi się: Wiele w tym estetyki nie ma, czy może: Wiele w tym estetyki nie jest
  Czy jest szansa, ze obie formy są poprawne? Będziemy bardzo wdzięczny za dołączenie krótkiego wyjaśnienia. 


  Z góry dziękujemy i pozdrawiamy.

 • Wyrażenia z rokiem

  23.01.2021

  Szanowni Państwo,

  czy poprawnym jest mówić całym rokiem w kontekście przez cały rok?


  Pozdrawiam serdecznie

  Natalia

 • Forma orzeczenia przy podmiocie szeregowym

  22.01.2021

  Zastanawia mnie, jaka powinna być forma czasownika w takim zdaniu:

  "Czasami któreś z dziadków, ciocia, wujek albo bliski przyjaciel mogą/może nauczyć was serdecznego stosunku do samych siebie". Będę wdzięczna za odpowiedź. Często spotykam podobne przypadki i za każdym razem się waham.

 • Uzgadnianie formy orzeczenia

  18.01.2021

  Dzień dobry,

  Jaka forma w poniższych przypadkach jest poprawna: większość stwierdza, że dostali/ła pieniądze; wielu z nich myślało, że byli tam sami/było tam samych.

  Pozdrawiam

 • Ile samochodzików zostało? 

  11.01.2021

  Czy na pytanie Ile samochodzików zostało na półce? dopuszczalna jest odpowiedz: Na półce zostało 2 samochodziki. 

  Proszę o odpowiedź. • Gdzie może być nas słychać?

  8.01.2021

  Czy zwrot  słychać cię do sąsiada jest poprawny?

 • Z czym łączą się debile?

  6.01.2021

  Jaka jest poprawna pisownia: Gorsze debile to te, którzy doczepiają się do pisowni czy Gorsze debile to ci, którzy doczepiają się do pisowni? Chodzi mi o poprawną pisownię te czy ci. Osobiście jestem za opcją ci.

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!