wymowa

 
Są tu rozstrzygnięcia większości problemów związanych z wymową: mówimy miękko gienerał, czy twardo generał; prawidłowa wymowa to wyłączać, czy może wyłanczać; lepiej wziąść czy wziąć; jak akcentujemy matematyka czy matematyka?
 • liczi
  24.12.2004
  Dzień dobry! Chciałabym wiedzieć, czy nazwę owocu liczi można również wymawiać jako [lajczi] (z ang. leetchee, lytchee)? Pierwszy raz spotkałam się z taką wymową i nie jestem do niej przekonana.
  Dziękuję i pozdrawiam.
  Karina Mańka
 • ęsi
  15.12.2004
  Witam. Jak wymawiamy fonetycznie ęsi: [ęśi] czy [(ę)s'i] czy [ęs'i], czy jeszcze inaczej? Czy zachodzi tu odnosowienie częściowe, jak np. w słowie się ? Dziękuję i pozdrawiam,
  Grzesiek Mazur, Gorzów Wlkp.
 • transakcja i ofensywa
  10.12.2004
  Jak poprawnie należy wymawiać słowa transakcja i ofensywa?
 • wymowa ę i ą przed ś, ź
  3.12.2004
  Jak poprawnie należy wymawiać ą i ę przed spółgłoską ś? Wszystkie wydawnictwa poprawnościowe podają, że ą i ę przed wszystkimi szczelinowymi wymawiamy zgodnie z pisownią, a moim zdaniem przed miękką spółgłoską ś wymawiamy raczej oj, ej (z j nosowym).
 • wymowa połączenia zdzi
  26.11.2004
  Jak poprawnie należy wymawiać wyrazy: Zdzisław, zdziwiony, rozdział, rozdzielić itp.?
 • faryngalizacja
  19.11.2004
  Witam.
  Pytanie z zakresu fonetyki: jakie konkretnie głoski wymagają faryngalizacji (czyli dodatkowego cofnięcia języka podczas artykulacji)?
  Dziękuję serdecznie i pozdrawiam Redakcję.
 • Betlejem, Nazaret, Jerozolima, Jeruzalem
  18.11.2004
  Na którą sylabę powinien padać akcent w nazwach Betlejem, Nazaret, Jerozolima, Jeruzalem?
 • żubr – jak to wymawiać?
  9.11.2004
  Jak poprawnie wymawiamy słowo żubr?
 • spółgłoski dwuwargowe
  2.11.2004
  Witam. Ze względu na miejsce artykulacji, wyróżniamy m.in. głoski dwuwargowe – skąd wzięła się taka osobliwa nazwa? Trudno wszak wyobrazić sobie głoskę... jednowargową.
  Dziękuję i pozdrawiam Redakcję;)
 • o komunizmie i innych demonach
  27.10.2004
  Witam, Droga Redakcjo!
  Mam nurtujące mnie pytanie... Czy istnieje (lub istniała, a nie jest już przestrzegana) w języku polskim regułka mówiąca, że twarde spółgłoski w wyrazach nie ulegają zmiękczeniu? Doskonale wiem, że należy mówić np. [komuniźmje], a nie [komunizmje]. Zdaje mi się jednak, że kiedyś na lekcji j. polskiego taką regułkę podała mi polonistka z zastrzeżeniem, że jest to poprawne, ale mało stosowane.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
 • e pochylone
  15.10.2004
  Dzień dobry! Chciałem zapytać, w jaki sposób czytano é za czasów Mickiewicza. W Dziadach możemy znaleźć rymy typu kaplicy – świécy, czy było to wobec tego zwykłe i? Pozdrawiam.
 • Google – jak to powiedzieć?
  28.09.2004
  Proszę mi powiedzieć, jak należy wymawiać nazwę popularnej wyszukiwarki Google. Z góry dziękuję,
  Jerzy Dudek
 • rozumieć
  2.07.2004
  Czy poprawne jest mówienie w osobie pierwszej „Ja rozumię” [a może "Ja rozumie"? – list był bez „ogonków” – AC]. Mieszkając w Chicago, zauważyłam, że wiele osób z okolic Tarnowa mówi właśnie w ten sposób. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • akcentujemy hydrokoloidy
  1.07.2004
  Jak akcentować wyraz hydrokoloidy: [hydrokolo-I-dy] czy [hydroko-LO-idy]?
 • hydraulik
  29.06.2004
  Jak należy wymawiać i zapisywać fonetycznie połączenie samogłosek au w wyrazie hydraulik?
 • keczup
  17.06.2004
  Jak się mówi poprawnie: [keczup] czy [keczap]??
 • trochę łaciny
  16.06.2004
  Witam,
  od kilku godzin próbuję rozwiać wątpliwość dotyczącą akcentowania łacińskiego patronus i patronum. Nie mogę znaleźć w sieci słowników pokazujących akcent (jedyne znalezione przeze mnie wersje amerykańskie wskazują na drugą od końca). Znam tylko ogólne zasady akcentowania, nie mam pewności, czy środkowa sylaba jest długa. Byłam z dzieckiem w kinie na HP, tam akcentują na trzecią od końca. Uprzejmie proszę o krótką odpowiedź: druga czy trzecia?
  Dziękuję,
  Beata Grabarczyk
 • Koń, jak brzmi, każdy słyszy
  24.05.2004
  Jak powinniśmy wymawiać literę ń na końcu wyrazu? W Podręcznym słowniku poprawnej wymowy polskiej z 1994 r. wyczytałem, że najpoprawniejsza jest wymowa ń na końcu wyrazu jako j nosowe. Ja natomiast nie wyobrażam sobie, żebym mógł w ten sposób wymówić na przykład wyraz koń. Wydaje mi się, że większość ludzi nie zrozumiałaby, co do nich mówię. Jak to jest?
 • Dlaczego [v]?
  19.05.2004
  Chciałem się dowiedzieć, dlaczego w zapisie fonetycznym wyrazów głoskę w zapisujecie jako v.
 • Mądre osoby akcentują...
  14.05.2004
  Czy istnieje obowiązująca kogoś, kto chciałby mówić poprawną polszczyzną, reguła nakazująca akcentowanie niektórych wyrazów inaczej niż na sylabę przedostatnią? Jak wiedzieć, które to są wyrazy? Co powoduje, że mądre osoby w wystąpieniach publicznych akcentują na trzecią sylabę od końca wyrazy takie, jak nauka, Rzeczpospolita, szczegóły, matematyka, fizyka, a nie robią tego wobec wyrazów: filozofia, kosmonautyka, algebra, łacina?
  Z poważaniem – Peter Wiśniewski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego