znaczenie

 
Tu powiemy ci, jakie znaczenia mają interesujące cię słowa. Dowiesz się, których słów nie należy łączyć, a których nie powinno się używać w określonych sytuacjach lub kontekstach. A jeśli nie znasz jakiegoś słowa, pomożemy ci je znaleźć.
 • wzorzec i przykład
  22.02.2002
  Szanowni Państwo!
  Czy w wyrażeniu pozytywny wzorzec nie ma błędu logicznego (czy można dawać negatywny wzorzec?) i nie powinno się mówić tylko wzorzec?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • odpis, duplikat, wypis itp.
  21.02.2002
  Witajcie! Mam malutki problem z prawidłowym zdefiniowaniem kilku wyrazów: odpis, duplikat, wypis, kserokopia. Interesuje mnie ich znaczenie w sensie dokumentu, a raczej subtelnych różnic między nimi. Jeśli potraficie je wskazać, będę bardzo wdzięczny!

  Pozdrawiam!
 • do akceptującej wiadomości
  18.02.2002
  Jak należy rozumieć sformułowanie, że coś zostało przyjęte, np. przez kierownika, do akceptującej wiadomości? Czy jest to równoznaczne z tym, że ktoś przyjął informację, sprawozdanie, został tylko poinformowany o jakimś fakcie itp., czy też zatwierdził jakiś dokument, podjął decyzję, wyraził zgodę?
 • tuka w tukę
  22.01.2002
  "Tuka w tukę" - czy istnieje takie przysłowie polskie i co to słowo oznacza?
  Dziękuję.
  Rafał Walczuk
 • op. cit. - ibidem
  22.01.2002
  Kiedy stosujemy w pracy skróty: op. cit, a kiedy ibidem?
 • łach i łachman
  21.01.2002
  Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest różnica między słowami łach a łachman, ponieważ trzytomowy słownik języka polskiego definiuje oba tak samo, a moja pani profesor od języka polskiego twierdzi, że jednak jakaś jest.
 • pustacki
  18.01.2002
  Co oznacza słowo pustacki? Podobno istnieje, chociaż nie znalazłam go w żadnym z dostępnych mi słowników.

  Agata Gogołkiewicz
 • zajawka
  18.01.2002
  Kilkakrotnie w różnych tekstach natknęłam się na słowo zajawka, nie znalazłam go natomiast w żadnym słowniku. Co ono oznacza i czy można się nim swobodnie posługiwać nie tylko w mowie potocznej?
 • sic
  7.01.2002
  Witam,
  Tytuł pewnej płyty CD, którą widziałem ostatnio, brzmi: sic. Słyszałem to już gdzieś wcześniej, proszę o wyjaśnienie, co ten wyraz oznacza.
  Pozdrawiam
 • panaceum
  7.01.2002
  Czy poprawne jest wyrażenie panaceum na... (powiedzmy: recesję, przestępczość czy inny problem)? Często słychać tego typu słowa w mediach. Jeżeli panaceum to lek na wszystko, czy nie ma tu logicznego błędu?
 • dwuliterówki
  2.01.2002
  Witam,
  Na jednym z internetowych serwerow dostępna jest gra w scrabble, słownik tej gry akceptuje dwuliterówki, których znaczenia nie udało mi się rozszyfrować, oto one: eh, ós, , oz.
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam
  PS są tam też he, ha i che, cha, wszystkie dotyczą śmiechu, jak rozumiem, ale jak zatem śmiać się poprawnie - przez h czy ch?
 • metys
  31.12.2001
  Jak nazywa się potomek przedstawicicli rasy białej i rasy żółtej?
 • niedorajda i niedołęga
  31.12.2001
  Szanowna Redakcjo,
  Nie tak dawno miałam spór z kolegą na temat różnicy pomiędzy słowami niedorajda i niedołęga. Czy tak naprawdę mają dużo wspólnego? Za odpowiedź z góry dziękuję.
 • gestia
  19.12.2001
  Jak to właściwie jest z tą gestią? Bardzo interesuje mnie to zagadnienie. W ciągu ostatniego tygodnia kilkakrotnie słyszałem właśnie gestia - że coś jest w czyjejś gestii, wg mnie brzmi to jakoś nieładnie czy nawet sztucznie. Czy nie można zastąpić tego jakimś terminem, który nie drażni tak uszu? I tak naprawdę czym jest owa gestia?
  Życzę pomyślności w nowym roku. Pozdrawiam,
  Łukasz Łukasiewicz
 • barzanka, bufka
  19.12.2001
  Nigdzi nie potrafiłem znaleźć znaczenia dwóch słów z ostatniego finałowego dyktanda, oto one : barzanka, bufka. Czy możecie mi Państwo pomóc?
 • użycia metaforyczne
  6.12.2001
  1. Czy słowa klarowny używa się w języku polskim z zasady dla określenia własności substansji materialnej, na przykład soku, czy może być ono używane dla określenia własności tekstu lub idei?
  2. Czy słowo intymny ma w języku polskim znaczenie odnoszące się tylko do międzyludzkich związków zmysłowych albo seksualnych, czy może być użyte również dla określenia zażyłości duchowej albo intelektualnej pomiędzy ludźmi?
  3. Czy słowo wspinaczka w języku polskim używane może być jedynie na określenie zdobywania szczytów górskich, czy również jako przenośnia, w wyrażeniach wspinaczka po stopniach kariery, wspinaczka na wyżyny ducha?
  4.Czy słowo realność jest pseudopolskie, czy może być używane w języku polskim na równi z rzeczywistością?
  5. Czy słowo rozprawa oznacza tylko rozprawę sądową, czy można go używać na określenie omawiania czegoś, dyskusji, dysputy?

  Załączam wyrazy szacunku,
  Paul Jaworski
 • pieczeniarz
  5.12.2001
  Szukam wyjaśnienia słowa pieczeniarz. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam,
  Ziemowit
 • satysfakcjonujący kompromis
  24.11.2001
  Panie Profesorze,
  Prosimy o rozstrzygnięcie sporu: czy można użyć określenia satysfakcjonujący kompromis?
  Dziękujemy.
 • fraternia
  23.11.2001
  Czy istnieje w języku polskim słowo Fraternia? Jeśli nie, jak można przetłumaczyć łacińskie "Fraternitas Misjonaria Verbum Dei"?
 • paramilitarny
  19.11.2001
  Proszę o wyjaśnienie znaczenia słowa paramilitarny, ponieważ w żadnej z posiadanych przeze mnie encyklopedii nie mogę się doszukać definicji tegoż słowa.

  Dziękuję i pozdrawiam,
  Gabriel.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego