słownictwo
-
Ukrywać się na widoku 19.05.2020Spotkałem się ostatnio z takim sformułowaniem: Ukrywamy się na widoku. Autorowi chodzi o pozostawanie niewidocznym przy jednoczesnym przebywaniu w łatwo dostępnym dla szukających miejscu. Czy takie zdanie jest poprawne? Nigdy nie spotkałem się z takim określeniem i brzmi dla mnie nienaturalnie.
Maciej
-
Tylko i chociaż 18.05.2020Ostatnio przeczytałem zdanie, w którym zestawiono ze sobą słowa tylko i chociaż. Słowa wg mnie w tym zdaniu wzajemnie się wykluczają. Zdanie brzmiało: Tylko się nie pobrudź chociaż. Wygląda trochę jak pleonazm. Proszę o odpowiedź czy jest to zdanie poprawne.
Dziękuję i pozdrawiam,
Paweł Perlicki
-
Negatywna krytyka 13.05.2020Szanowni Państwo,
czy sformułowanie, że coś spotkało się z negatywną krytyką jest pleonazmem?
Z poważaniem
X
-
Co robimy z wyzwaniami? 11.05.2020Witam serdecznie,
zwracam się z pytaniem, czy dopuszczalnym w języku polskim jest użycie sformułowania pokonywać wyzwania. Zdaję sobie sprawę, iż co do zasady wyzwania się podejmuje, a nie pokonuje, jednak sformułowanie podejmować wyzwanie nie świadczy o jego ukończeniu, a na tym wydźwięku właśnie mi zależy.
-
Z czym łączymy leczenie?7.05.2020Szanowni Państwo,
czy leczenie się otrzymuje, czy jest się poddawanym leczeniu? Wydaje mi się, że pierwsze wyrażenie jest kalką z angielskiego (to receive treatment), ale w tekstach, które sprawdzam, pojawia się ono dość często. Czy jest ono poprawne pod względem językowym i dopuszczalne w tekstach fachowych?
Z poważaniem,
BR
-
Sprokurował rzut karny 6.05.2020Szanowni Państwo,
ostatnio w relacjach meczów piłkarskich, usłyszałem zwroty typu: sprokurował rzut karny. Zastanawia mnie, czy komentatorzy używają tego słowa zamiennie ze słowem spowodował, analogicznie jak wygląda to, w myleniu znaczenia słów bynajmniej i przynajmniej, podobnie brzmiących, ale zupełnie co innego znaczących. W słownikach bowiem słowo prokurować znaczy tyle, co: Tendencyjnie dobierać fakty, by komuś coś zarzucić, czy też w pot. znaczeniu: organizować coś.
Dziękuję.
-
Otrzymać a dostać 6.05.2020Dzień dobry Państwu!
Chciałabym się dowiedzieć, czym się różni czasownik otrzymać od czasownika dostać. Czy można ich używać zamiennie?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
-
Wihajster 6.05.2020Dzień dobry
Szanowni Państwo, proszę o pomoc w ustaleniu czym dla polszczyzny jest słowo wihajster. Czy właściwym jest zaliczenie go do zapożyczeń?
Dziękuję i pozdrawiam
-
Łódź a statek 4.05.2020Mam pytanie odnośnie słów łódź i statek. Czy statek jest hiperonimem dla słowa łódź? Innymi słowy, czy każda łódź jest też statkiem?
Z poważaniem
-
Ergo od Rebeki4.05.2020Proszę o wyjaśnienie, czym było ergo z tanga do słów A. Własta pt. „Rebeka”.
Od dawna głowię się na tym, co też ów młodzian mógł kupić… Jakiś czas temu zostałem zapytany o to przez znajomą i nie potrafiłem jej odpowiedzieć. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że mogła być to rzecz przyziemna, która ma to kontrastować z nagłym wybuchem romantycznych uczuć Rebeki, a jednocześnie czymś przydatnym w podróży (bo przecież Wymarzony jest przejazdem).
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
Mario Kiliński
-
Znak towarowy – zastrzeżony czy zarejestrowany?30.04.2020Która forma jest poprawna lub bardziej poprawna: zastrzeżony znak towarowy czy zarejestrowany znak towarowy? To drugie pochodzi zapewne z angielskiego registered trademark, gdzie registered to zarejestrowany. Z drugiej strony mówimy i piszemy wszystkie prawa zastrzeżone” (po angielsku all rights reserved), a nie zarejestrowane. A jak będzie ze znakiem towarowym?
-
Czar dawnych wspomnień 30.04.2020Dzień dobry,
czy poprawne jest sformułowanie czar dawnych wspomnień?
Pozdrawiam
-
Webinar czy webinarium?28.04.2020Dzień dobry,
czy słowo webinar jest poprawne? Czy należy jednak używać słowa webinarium?
Z poważaniem
Jan Nowak
-
Kozacja 27.04.2020Ostatnio spotkałam się ze słowem kozacja w znaczeniu ‘naukowe potwierdzenie korelacji’. Google nie dają definicji słowa kozacja. Czy w ogóle takie słowo istnieje, np. w języku naukowym?
-
Jak nazwać spotkanie odbywane za pośrednictwem mediów elektronicznych?27.04.2020Proszę o pomoc w nazywaniu elektronicznych sposobów komunikacji. Jak jest poprawnie?
Spotkanie elektroniczne – wideo-spotkanie, e-spotkanie, elektrospotkanie, wideospotkanie?
List elektroniczny – e-mail, mejl, e-list?
Może jest jakaś zasada ogólna tworzenia takich słów.
Dziękuję!
-
Szpinak baby 27.04.2020W markecie można napotkać produkt szpinak baby – czy czytamy drugie słowo po angielsku („szpinak bejbi”, czyli dziecięcy), czy po polsku („szpinak baby”, nawiązując do formy jego liści). Pozdrawiam!
-
Z czym łączymy adopcję?6.04.2020Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy prawidłowe jest używanie słowa adopcja w stosunku do istot innych niż dziecko. Mam na myśli adopcję psa, kota, pszczoły czy drzewa. Ostatnio spotkałam się z dużą ilością negatywnych reakcji na takie połączenie.
-
Czy istnieje interlokować?6.04.2020Dzień dobry,
czy istnieje wyraz interlokować? Wiem, że istnieje słowo interlokutor. Szukałem go w Słownikach, ale nie znalazłem.
Z wyrazami szacunku
Kacper
-
Dać czy spuścić? 2.04.2020Dzień dobry,
chciałabym zapytać o wulgaryzm, który pojawia się w powieści. Czy powiemy dać wpierdol czy spuścić wpierdol?
Pozdrawiam
BW
-
Szpital jednoimienny 1.04.2020Dzień dobry,
do walki z koronawirusem organizuje się jednoimienne szpitale zakaźne. Co oznacza to określenie i skąd się wzięło?
Pozdrawiam,
Łukasz