• Łączliwość judasza
  25.09.2018
  Szanowni Państwo,
  czy można napisać, że ktoś stoi przed judaszem (otworem w drzwiach), za judaszem lub po drugiej stronie judasza, jak stoi na zewnątrz? Czy będzie to sformułowanie poprawne, czy raczej należy tak przemodelować wypowiedź, żeby rzeczony ktoś stał po prostu przed drzwiami?

  Jakub Jędrusiak
 • Kobieta atrakcyjna seksualnie
  21.09.2018
  Dzień dobry,
  intrygują mnie i jednocześnie oburzają pojawiające się w Słowniku języka polskiego synonimy, które można znaleźć po wpisaniu hasła kobieta. Z lewej strony pojawia się opcja ‘kobieta atrakcyjna seksualnie’, a potem już cała lista słów, którymi można to wyrażenie zastąpić, a wśród nich cipa, cipka, dupa, towar... Czy naprawdę autorzy tego słownika uważają, że to są synonimy? A może nasz język upadł już tak nisko? Będę wdzięczna za odpowiedź i za promyk nadziei.
 • Zadziałać
  21.09.2018
  Szanowni Państwo,
  zwracam się z pytaniem dotyczącym słowa zadziałało. Czy jest ono poprawne w odniesieniu do np. grupy ludzi, którzy zaczęli razem współpracować i okazało się, że ta współpraca zaczęła przynosić pozytywne rezultaty? Zdanie brzmi: Naprawdę cieszę się, że to zadziałało, ale nie wiedzieliśmy tego wcześniej.

  Z góry dziękuję
  Daniel
 • Zagadkowe zglądać
  18.09.2018
  Chciałbym Państwa zapytać o poprawność słowa zglądać. Żona zwróciła mi uwagę, że ciągle używam tego słowa i że jest ono niepoprawne i nie występuje w słowniku. Przyznam, że używam go odkąd pamiętam – na określenie rozglądania się, myszkowania – i do tej pory byłem przekonany że to poprawna polszczyzna.
  Pochodzę z Warszawy, więc może to jakieś lokalne określenie lub gwara z innego regionu Polski. Internet niestety milczy na ten temat.

  pozdrawiam
  Piotr
 • Spoko
  14.09.2018
  Szanowni Państwo,
  chciałam zapytać, jaka jest etymologia młodzieżowego, krótkiego słowa spoko. Niektóre źródła wskazują, że spoko utworzono od słowa spokojnie. Dlaczego więc spoko jest synonimem słowa fajne lub w porządku?
  Pozdrawiam
 • Jak nic
  13.09.2018
  Szanowni Państwo,
  czy błędem jest użycie sformułowania jak nic …
  Np. Jak nic na pewno się przeziębię …, albo Jak nic ma do tego talent…
  Pytam ponieważ spotkałem się z opinią, że nie ma takiego sformułowania, i oceną, że wypowiedź taka świadczy o niskiej klasie społecznej.

  Z góry dziękuje za odpowiedź
  Z wyrazami szacunku
  Maciej Malinowski
 • Kazać
  11.09.2018
  Szanowni Państwo,
  czy zdanie On mi tego nie kazał robić w znaczeniu ‘On mi zabronił’ jest poprawne? A może to regionalizm? Spotkałam się z tą formą pod Częstochową i dla mnie to dość mylące, bo zawsze słyszałam taką formę tylko w znaczeniu ‘Nic mi nie mówił, że mam to zrobić, ale też nie zabronił’.
  Z poważaniem
 • Łacińska nazwa placenta ‘łożysko’
  4.09.2018
  Mam być może niestandardowe pytanie. Otóż w polskiej Wikipedii pod hasłem łożysko widnieje druga nazwa, mianowicie płacenia. Czy posiadają państwo wiedzę, bądź materiały, w których wyjaśniony jest ten termin? Pochodzi on ze staropolszczyzny, czy może jest spolszczoną nazwą łacińską placenta? Jeżeli to ten drugi przypadek, czy dysponują państwo wiedzą, czy dawniej na łożysko lud używał innych słów? Niestety internet milczy na te tematy.

  Z poważaniem
  Robert Socha
 • Popełnić wiersz
  6.07.2018
  Skąd się wziął popularny ostatnio błąd popełnić wpis/artykuł, zamiast napisać wpis/artykuł. Bo domyślam się, że jest to błąd, jeszcze kilka lat temu nie słyszałam takiego połączenia. Czy może jest to dopuszczalne? Dziękuję.
 • O osobowości – jeszcze raz
  4.07.2018
  Droga Redakcjo!
  Zainteresowała mnie Wasza definicja słowa osobowość. Według pierwszej można byłoby powiedzieć: To jest Ziutek, on jest osobowość.
  Osobowość ma każdy. Jakąś, jakąkolwiek. Więc coś tu chyba z tą definicją jest nie tak. Może chodzi o osobistość?
  Z szacunkiem – Pelagia
 • Jeszcze o osobowości
  27.06.2018
  Szanowna Pani!
  To nie tyle pytanie, co zgłoszenie wątpliwości co do słownikowej definicji i, najprawdopodobniej, błędu. Pierwsza definicja PWN dotycząca osobowości (https://sjp.pwn.pl/sjp/osobowosc;2496558.html) wydaje się mocno nietrafiona i pasuje bardziej do określenia osobistość, poza tym koliduje z drugą, która jest oczywiście zupełnie w porządku. Być może stąd problemy czytelników zawarte w poradach: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Osobowosc;18640.html oraz https://sjp.pwn.
 • Jeszcze o wypuście
  27.06.2018
  Pani Katarzyno,
  dziękuję za odpowiedź [https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Wypust;18708.html]

  Chciałbym dookreślić zapytanie. Słowo wypust używane jest w kontekście wydawania na rynek nowej edycji towaru, poniżej łączę stronę z przykładem w pierwszym akapicie.
  Czy takie użycie słowa wypust jest poprawne?

  http://www.milerpije.pl/alkohol-wieczoru-159-ardbeg-ardbog.html#

  https://www.google.pl/search?q=nowy+wypust+whisky&oq=nowy+wypust+whisky&aqs=chrome..69i57.4321j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  Jakub Grabowski
 • Prosto w przód
  27.06.2018
  Czy sformułowanie idę prosto w przód to pleonazm?
  Skoro prosto, to wiadomo, że w przód.
 • Dyskurs
  26.06.2018
  Witam, nawiązując do pytania https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Dyskusja-czy-dyskurs;18727.html, chciałabym zapytać, czy jakiekolwiek wyrażenie z dyskursem jest poprawne? Np. to nie podlega pod dyskurs?
 • Sowiecki czy radziecki – raz jeszcze
  26.06.2018
  Jeszcze w sprawie Sowietów. W Wikipedii (wiem, że źródło nie zawsze wiarygodne) przeczytałem, że określenie radziecki zostało zaproponowane przez sowietologa Wiktora Sukiennickiego w roku 1934, ale przyjęła się dopiero, gdy kilka lat po wojnie praktykę tę narzuciły władze komunistyczne. Być może dałoby się tę informację zweryfikować w źródłach.

  Łukasz
 • Liczenie czasu – ponownie
  22.06.2018
  Czy za dwa dni może oznaczać za dwoma dniami wliczając trwający dzień jako cały dzień kalędarzowo, po tych dwóch dniach nie jako 24 h?
 • Dyskusja czy dyskurs?
  21.06.2018
  Witam, czy użycie zwrotu to nie podlega dyskursowi jest poprawne?
 • Odrzwia
  19.06.2018
  Witam, wraz z znajomą nie możemy dojść do konsensusu odnośnie słowa odrzwia.
  Według niej słowo odrzwia to rzeczownik, oznaczający stare drzwi; jednak według mnie również może być czasownik – czynność, która sprawia, iż drzwi przestają być drzwiami (np. Ala odrzwia owe drzwi, to by znaczyło iż Ala dla przykładu wyjmuje klamkę, zamek, zawiasy z drzwi, co znaczy iż z drzwi zostały odrzwione i zamiast nich mamy teraz wyłącznie kawał drewna).
 • Co robimy z aplikacją?
  15.06.2018
  Dzień dobry,
  mam pytanie dotyczące tego, co robimy z aplikacją: ściągamy czy pobieramy? Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że pobierać jest poprawnie, ale czy ściąganie to błąd?

  Pozdrawiam serdecznie!
 • Wypust
  14.06.2018
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się nad poprawnością używanego nagminnie w odniesieniu do pewnej grupy produktów słowa wypust. W branży alkoholowej, w angielskiej nomenklaturze funkcjonuje słowo release, używane w odniesieniu do nowego produktu.

  Czy mogliby Państwo ustosunkować się do spolszczenia wypust i zaproponować poprawną formę językową?

  Z poważaniem,
  Jakub Grabowski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego