słownictwo

 
 • Półgodzina
  3.06.2020
  Czy w tym zdaniu słowo półgodzinę zostało użyte poprawnie? Siedziałyśmy, rozmawiałyśmy półgodzinę albo nawet dłużej, gdy Elka napomknęła… .
  Pozdrawiam.
 • Merytoryka
  2.06.2020
  Dzień dobry!
  Sporadycznie walczę z użyciem słowa, o które chcę zapytać – szczególnie, że jest z uwielbieniem używane do prób nadania bardziej akademickiego wydźwięku wypowiedziom…
  Ale do rzeczy. Czy istnieje coś takiego jak merytoryka i czy mogłoby to być w jakikolwiek sposób rzeczownikową wersją bycia merytorycznym? Dawno temu poznałem opinię, która mocno utkwiła mi w pamięci, że merytoryka, jeśliby istniała, musiałaby być jakąś nauką, lecz na pewno nie „rzeczowością”.
  Pozdrawiam!
 • Dwuznaczny śpiący
  22.05.2020
  Czy to prawda, że nie istnieje przymiotnik, którym można określić czyjeś bycie we śnie? Przymiotnikiem śpiący wskazujemy na czyjeś zmęczenie, a śniący mówi o osobie pogrążonej w marzeniach. Najtrafniejszy przykład, który przychodzi mi do głowy to drzemiący, ale drzemanie różni się jednak od spania.
 • Jak posiekać?
  21.05.2020
  Czy (przydatne w książce kucharskiej) określenia posiekać drobno (pleonazm?) i posiekać grubo (oksymoron) bardzo razi?
 • W sklepie internetowym
  20.05.2020
  Szanowni Państwo,
  planuję założyć sklep internetowy. Na stronie chciałbym umieścić informacje o sposobach dostawy i płatności. I tu mam wątpliwość: na stronach widzą zamiennie stosowane pojęcia: sposoby dostawy, metody dostawy i formy dostawy i analogicznie sposoby płatności, metody płatności i formy płatności.
  Którą formę uznają Państwo na najbardziej naturalną i odpowiednią? Ja się skłaniam ku sposoby dostawy i sposoby płatności.
 • Podporządkować
  20.05.2020
  Szanowni Państwo,
  chciałbym spytać, czy słowo podporządkować zostało prawidłowo zastosowane w zdaniu: Dziś spróbujemy zapamiętać te wyrazy, których nie można podporządkować pod żadną z powyższych zasad, a nadal piszemy je przez RZ. Czy słowo nadal użyte w tym zdaniu nie powinno być zastąpione przez np. mimo tego?
  Będę wdzięczny za wyjaśnienie powyższych wątpliwości.
  Z poważaniem,
  Jerzy Grabowiecki
 • Ukrywać się na widoku
  19.05.2020
  Spotkałem się ostatnio z takim sformułowaniem: Ukrywamy się na widoku. Autorowi chodzi o pozostawanie niewidocznym przy jednoczesnym przebywaniu w łatwo dostępnym dla szukających miejscu. Czy takie zdanie jest poprawne? Nigdy nie spotkałem się z takim określeniem i brzmi dla mnie nienaturalnie.
  Maciej
 • Tylko i chociaż
  18.05.2020
  Ostatnio przeczytałem zdanie, w którym zestawiono ze sobą słowa tylko i chociaż. Słowa wg mnie w tym zdaniu wzajemnie się wykluczają. Zdanie brzmiało: Tylko się nie pobrudź chociaż. Wygląda trochę jak pleonazm. Proszę o odpowiedź czy jest to zdanie poprawne.
  Dziękuję i pozdrawiam,
  Paweł Perlicki
 • Negatywna krytyka
  13.05.2020
  Szanowni Państwo,
  czy sformułowanie, że coś spotkało się z negatywną krytyką jest pleonazmem?
  Z poważaniem
  X
 • Co robimy z wyzwaniami?
  11.05.2020
  Witam serdecznie,
  zwracam się z pytaniem, czy dopuszczalnym w języku polskim jest użycie sformułowania pokonywać wyzwania. Zdaję sobie sprawę, iż co do zasady wyzwania się podejmuje, a nie pokonuje, jednak sformułowanie podejmować wyzwanie nie świadczy o jego ukończeniu, a na tym wydźwięku właśnie mi zależy.
 • Z czym łączymy leczenie?
  7.05.2020
  Szanowni Państwo,
  czy leczenie się otrzymuje, czy jest się poddawanym leczeniu? Wydaje mi się, że pierwsze wyrażenie jest kalką z angielskiego (to receive treatment), ale w tekstach, które sprawdzam, pojawia się ono dość często. Czy jest ono poprawne pod względem językowym i dopuszczalne w tekstach fachowych?
  Z poważaniem,
  BR
 • Sprokurował rzut karny
  6.05.2020
  Szanowni Państwo,
  ostatnio w relacjach meczów piłkarskich, usłyszałem zwroty typu: sprokurował rzut karny. Zastanawia mnie, czy komentatorzy używają tego słowa zamiennie ze słowem spowodował, analogicznie jak wygląda to, w myleniu znaczenia słów bynajmniej i przynajmniej, podobnie brzmiących, ale zupełnie co innego znaczących. W słownikach bowiem słowo prokurować znaczy tyle, co: Tendencyjnie dobierać fakty, by komuś coś zarzucić, czy też w pot. znaczeniu: organizować coś.
  Dziękuję.
 • Otrzymać a dostać
  6.05.2020
  Dzień dobry Państwu!
  Chciałabym się dowiedzieć, czym się różni czasownik otrzymać od czasownika dostać. Czy można ich używać zamiennie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!
 • Wihajster
  6.05.2020
  Dzień dobry
  Szanowni Państwo, proszę o pomoc w ustaleniu czym dla polszczyzny jest słowo wihajster. Czy właściwym jest zaliczenie go do zapożyczeń?
  Dziękuję i pozdrawiam
 • Łódź a statek
  4.05.2020
  Mam pytanie odnośnie słów łódź i statek. Czy statek jest hiperonimem dla słowa łódź? Innymi słowy, czy każda łódź jest też statkiem?
  Z poważaniem
 • Ergo od Rebeki
  4.05.2020
  Proszę o wyjaśnienie, czym było ergo z tanga do słów A. Własta pt. „Rebeka”.
  Od dawna głowię się na tym, co też ów młodzian mógł kupić… Jakiś czas temu zostałem zapytany o to przez znajomą i nie potrafiłem jej odpowiedzieć. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że mogła być to rzecz przyziemna, która ma to kontrastować z nagłym wybuchem romantycznych uczuć Rebeki, a jednocześnie czymś przydatnym w podróży (bo przecież Wymarzony jest przejazdem).
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Z poważaniem
  Mario Kiliński
 • Znak towarowy – zastrzeżony czy zarejestrowany?
  30.04.2020
  Która forma jest poprawna lub bardziej poprawna: zastrzeżony znak towarowy czy zarejestrowany znak towarowy? To drugie pochodzi zapewne z angielskiego registered trademark, gdzie registered to zarejestrowany. Z drugiej strony mówimy i piszemy wszystkie prawa zastrzeżone” (po angielsku all rights reserved), a nie zarejestrowane. A jak będzie ze znakiem towarowym?
 • Czar dawnych wspomnień
  30.04.2020
  Dzień dobry,
  czy poprawne jest sformułowanie czar dawnych wspomnień?
  Pozdrawiam
 • Webinar czy webinarium?
  28.04.2020
  Dzień dobry,
  czy słowo webinar jest poprawne? Czy należy jednak używać słowa webinarium?
  Z poważaniem
  Jan Nowak
 • Kozacja
  27.04.2020
  Ostatnio spotkałam się ze słowem kozacja w znaczeniu ‘naukowe potwierdzenie korelacji’. Google nie dają definicji słowa kozacja. Czy w ogóle takie słowo istnieje, np. w języku naukowym?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!