słownictwo
-
Jeszcze o pleonazmach
2.01.2021Mam 2 pytania odnośnie do pleonazmów.
1. Czy można powiedzieć, że ktoś gra w grę, zwłaszcza jeśli nie jest istotny tytuł gry lub jeśli nie znam nazwy gry, w którą ktoś gra?
2. Czy jeśli chcę podkreślić, że ktoś dzwoni używając dzwonka (do drzwi), ale nie telefonem, domofonem etc., to czy mogę powiedzieć, że dzwoni dzwonkiem?
-
Komisja a komitet
2.01.2021Szanowni Państwo,
według SJP PWN, komisja to:
1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych zadań; też: posiedzenie takiego zespołu»,
a komitet to:
1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych, zwykle doraźnych, zadań»,
co właściwie czyni te słowa synonimami. Często jednak te jednostki oznaczają dwie różne rzeczy, np. komisja wyborcza i komitet wyborczy. Czy można określić różnice między tymi dwiema jednostkami w izolacji?
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam,
J.S.
-
Szeroki wybór
27.12.2020Witam, zastanawiam się nad pewnym sformułowaniem otóż, skąd wzięło się sformułowanie szeroki wybór produktów i czy biorąc pod uwagę na przykład zbiornik wodny z wieloma gatunkami ryb, można zastosować zdanie głęboki wybór ryb. Pozdrawiam
-
Jak nazwać męża brata?
25.12.2020Dzień dobry!
Mąż brata to bratowy czy szwagier?
-
Heteryk, heteryczny
22.12.2020Tłumaczę tekst o aktywistach LGBT, w którym często pojawia się przymiotnik straight. Czy Sz. Poradnia ma jakiś pomysł, jak go przełożyć? Heteroseksualny jest długie i formalne, chodzi mi o odpowiednik homo/gejowski/lesbijski. Heteryczny? Heterowy? (np. styl ubioru).
Z góry dziękuję
D.
-
Odpowiednik angielskiego surrogate
22.12.2020Czy w języku polskim występuje odpowiednik angielskiego rzeczownika surrogate w znaczeniu 'osoba zastępująca inną osobę w określonej roli lub urzędzie'?
-
Zapomnieć
19.12.2020Dzień dobry,
czy w zdaniu Jeśli zapomnisz numer PIN słowo numer powinno być w dopełniaczu czy bierniku?
Pozdrawiam
Agnieszka
-
13 stycznia
17.12.2020Szanowni Państwo,
pracuję w kancelarii notarialnej i od jakiegoś czasu mamy z koleżanką wątpliwości dot. pisania dat w umowach. Koleżanka jest zdania, że nie powinno się pisać " w dniu 13 stycznia", a "13 stycznia". Rejent natomiast uważa, że jeśli przed datą nie jest wpisane "w dniu" czy też "dnia" to czegoś brakuje. Proszę o odpowiedź na to nurtujące mnie i niedające spokojnie pracować pytanie :)
-
Kłopotliwy Murzyn
16.12.2020Wprawdzie bardzo stary nie jestem (nieco ponad 30 lat), więc może zabrzmieć to trochę dziwnie, ale w czasach mojej młodości nie było niczego złego w określeniu Murzyn. Obecnie poprawność polityczna każe mówić Afroamerykanin lub osoba czarnoskóra, a Murzyn stał się określeniem obraźliwym.
Proszę wyjaśnić genezę Murzyna, a także dlaczego obecnie to określenie jest „na cenzurowanym”, z czego wynika ta zmiana jego postrzegania.
-
Osoba grająca na rożku angielskim
15.12.2020Szanowni Państwo,
jak należy nazwać instrumentalistę grającego na rożku angielskim? Dla oboju byłby to oboista, dla skrzypiec – skrzypek, tymczasem jak dla rożka angielskiego?
Z poważaniem,
Jan Poręba
-
Ład i porządek
12.12.2020Dzień dobry,
czy poprawne jest wyrażenie zestawione ze słów ład i porządek, skoro to synonimy, np. W kraju zapanował ład i porządek...?
Pozdrawiam
Agnieszka
-
Mesjański a mesjanistyczny
11.12.2020Witam. Jaka jest różnica pomiędzy (Żydzi) mesjański a mesjanistyczny ? Pozdr.
-
Formuła pożegnalna (Życzę) miłego dnia
9.12.2020Dzień dobry,
chciałabym zakończyć e-maila słowami „miłego dnia”. Odbiorcą wiadomości będzie np. klient, z którym od jakiegoś czasu prowadzę korespondencję. Nie jestem pewna czy mogę użyć na końcu wykrzyknika czy lepiej nie stosować żadnego znaku interpunkcyjnego? Która forma będzie poprawna?
Miłego dnia
Kasia
Miłego dnia,
Kasia
Miłego dnia!
Kasia
-
Santoryn i Thira
3.12.2020Jaka jest poprawna polska nazwa greckiej wyspy (a w zasadzie grupy wysp) Santorini (Thira), w szczególności czy poprawna jest nazwa "Santoryn", którą usłyszałem w filmie dokumentalnym o Grecji emitowanym przez Planete+. Przez kilka lat mieszkałem w Grecji, ale nigdy nie słyszałem nazwy "Santoryn". Zarówno Grecy, jak i cudzoziemcy używają wyłącznie nazwy Santorini lub Thira.
Dziękuję za odpowiedź.
-
Autorstwo nieznane
3.12.2020Dzień dobry. Właśnie przeczytałem sformułowanie autorstwo nieznane. Bardzo mi się nie podoba. Do tej pory spotykałem autorów nieznanych, ale autorstwo wygląda bardzo źle w tym zestawieniu. Czy możecie Państwo rozstrzygnąć, czy to jest poprawne?
-
Rustykalna tekstura
30.11.2020Tłumaczę z angielskiego książkę kucharską, której autor często rozwodzi się nad [dosłownie] rustykalną teksturą potraw (np. klusek z mąki razowej). Na polskich blogach kulinarnych te słowa są już wszechobecne, ale mnie zawsze rażą jako kalki. Jak zgrabniej wyrazić to, że kluska jest rodem z wiejskiej chaty? Czym zastąpić teksturę i rustykalność?
-
Protest poparcia
17.11.2020Dzień dobry, czy wyrażenie protest poparcia jest poprawne? Jest ono obecne na wielu stronach np. gazet, TVP.
-
Wziąć przerywany oddech
17.11.2020Szanowni Państwo,
czy zwrot wziąć przerywany / drżący oddech jest poprawny? Pojawia się on często w tekstach tłumaczonych z języka angielskiego. Jeśli nie, to jak wyrazić to, że ktoś bierze oddech i jest on poszarpany, przerywany, bo dana osoba jest zdenerwowana np. płaczące dziecko.
Dziękuję za pomoc,
G. Rejs
-
Zdjęcie ich dwóch
11.11.2020Zdjęcie przedstawia dwie kobiety – w jaki sposób to powiedzieć? Jest to zdjęcie ich dwójki? Jaka powinna być poprawna forma tego wyrażenia?
-
Rzecz – czy potrzebna?
8.11.2020Szanowna Poradnio,
Czy dopuszczalne są sformułowania typu: jest rzeczą oczywistą, jest rzeczą zrozumiałą? Wiem że lepiej powiedzieć jest oczywiste, jest zrozumiałe, ale czy pierwsza forma także jest poprawna czy należy ją zmienić.
Małgorzata