słownictwo

  • Klajdra
    10.04.2019
    10.04.2019
    Dzień dobry!
    Wczoraj spotkałam się ze znajomymi i jeden z nich powiedział, że ma problem ze znaczeniem i pochodzeniem słowa, którego nigdzie nie może znaleźć. To słowo to klajdra. Znajomy zajmuje się zawodowo gotowaniem i stwierdził, że do tej pory słowo to kojarzyło mu się z „kleksem” np. śmietany. Natomiast po przeszukiwaniu internetu znalazł je tylko w kontekście czegoś, co można określić jako ‘górną warstwę ciasta’. Ja sama nigdzie nie mogłam znaleźć wytłumaczenia tego słowa.

    Pozdrawiam.
  • Posiadać
    8.04.2019
    8.04.2019
    Słowo posiadać i ulubione w Infoliniach, biedronkach zwroty: Czy posiada pan drugie imię?, Czy posiada pan kartę biedronka itp.? W takich przypadkach posiada czy ma.
    Według mnie oczywiście ma. Ale ja jestem stary ;)

    Michał Włodarski
  • Czy holocaust to też ‘zagłada zwierząt’?
    8.04.2019
    8.04.2019
    Szanowna Pani Profesor,
    proszę o odniesienie się do stosowności (poprawności?) konstrukcji holocaust zwierząt. Czy holocaust nie nosi znamion nazwy własnej? Poza tym wydaje mi się to niestosowne przesunięcie…

    Z wyrazami szacunku
    Magdalena Mateja
  • Odpowiedź a odpowiedzialny
    3.04.2019
    3.04.2019
    Ostatnio na wykładzie prowadzący zasugerował, że słowa odpowiedź i odpowiedzialny są ze sobą znaczeniowo powiązane (analogicznie w języku angielskim response i responsible). Chciałabym zapytać czy rzeczywiście tak jest, czy jest to przypadek, że jedno słowo zawiera się w drugim. Dodam, że nie były to wykłady z zakresu lingwistyki.

    Pozdrawiam,
    Ola
  • Co robimy z wykładem?
    2.04.2019
    2.04.2019
    Moje pytanie brzmi: Czy można dać wykład, czy jedynie wygłosić wykład lub prowadzić wykład?
    Dziękuję, pozdrawiam
    Kinga
  • Cykliczny a cyrkularny
    1.04.2019
    1.04.2019
    Czy istnieje różnica znaczeniowa pomiędzy określeniem wydarzenie cykliczne a wydarzenie cyrkularne? Mam tu na myśli chociażby wszelkie święta ruchome, np. Wielkanocy, pomiędzy którymi nie ma równych interwałów czasowych. Jeśli cykliczność zakłada równe odstępy, to czy lepsza dla nazwania świąt ruchomych nie byłaby cyrkularność?
  • Notabene
    26.03.2019
    26.03.2019
    Ostatnio natknąłem się na słowo notabene, lecz nie do końca rozumiem, kiedy można je zastosować. Różne źródła mają różne definicje tego słowa i sam już nie wiem jak to faktycznie jest.

    Pozdrawiam!
  • Nasze własne, swoje własne
    26.03.2019
    26.03.2019
    Szanowni Państwo,
    zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym połączeń typu swoje własne, nasze własne, jego własny itp. Mnie one bardzo rażą, wszakże jak swój to często i własny, a gdy własny to zazwyczaj i swój. Nigdzie nie znajduję odpowiedzi na moje wątpliwości, a coraz częściej spotykam się z takimi połączeniami. Jaka jest Państwa opinia w tej sprawie?

    Dziękuję i pozdrawiam!
  • Radczyni prawna
    26.03.2019
    26.03.2019
    Szanowni Państwo,
    czy forma radczyni prawna, często obecnie używana, jest niepoprawna? Na ten temat była już porada sprzed kilku lat, ale w kwestii żeńskich nazw zawodów zmiany w języku są burzliwe, dlatego pozwalam sobie ponowić pytanie.

    Z poważaniem
    Stała czytelniczka
  • Co zrobił Nazarbajew?
    26.03.2019
    26.03.2019
    Nursułtan Nazarbajew odchodzi ze stanowiska Prezydenta Kazachstanu W związku z tym, że sprawował rządy przez 30 lat (objął je jeszcze gdy Kazachstan był częścią ZSRR) i że nie pochodził z demokratycznych wyborów, czy można użyć określenia abdykował? Czy jest ono zarezerwowane tylko dla monarchów (królów, cesarzy, sułtanów, papieży etc.)? I czy można powiedzieć o prezydencie, który złożył urząd, że podał się do dymisji (tak jak o premierze lub ministrze)?
  • Alternatywa
    25.03.2019
    25.03.2019
    Korektorka zwróciła mi uwagę na niepoprawne jej zdaniem użycie słowa alternatywa w zdaniu: Alternatywą dla sztangi są ćwiczenia na klatkę z hantlami. Jednak w słowniku alternatywa opisana jest także jako „potocznie: inna możliwość, inne rozwiązanie”. Wolałabym zostawić alternatywę w tym zdaniu, bo tekst, choć pisany, cechuje się prostym stylem, zrozumiałym dla każdego i zakładam, że w takiej formie alternatywy używają nasi czytelnicy. A może to jednak błąd?
  • W twórczości a w świetle twórczości
    20.03.2019
    20.03.2019
    Czy od strony treściowej można powiedzieć, że oba tematy są zamienne:
    Życie małżeńskie w świetle twórczości Jana Nowaka
    Życie małżeńskie w twórczości Jana Nowaka?
  • Druga dekada XXI wieku
    18.03.2019
    18.03.2019
    Szanowni Państwo,
    bardzo proszę o pomoc w określeniu przedziału czasowego po roku 2000. Mianowicie czym zamienić: w drugiej połowie lat 2010.? Lata 2010. brzmią dziwacznie, czy to poprawne? Wiadomo, że są lata 90., ale nigdy nie spotkałam się z takim określeniem po roku 2000. A może lepiej: w środku drugiej dekady XXI w.?
  • Kim jest członek?
    18.03.2019
    18.03.2019
    Szanowni Państwo!
    Według Państwa definicji członek to osoba lub jednostka prawna należące do jakiejś grupy, organizacji. Czy członkostwo musi być formalne, by być, stać się członkiem? Może wystarczy czuć się członkiem jakiejś organizacji? Czym się różni członek od uczestnika czegoś?

    Z poważaniem – Witold Dociekliwy
  • Ranczo
    11.03.2019
    11.03.2019
    W książce Na wschód od Edenu w tłumaczeniu p. Bronisława Zielińskiego słowo ranczo było używane przez tłumaczącego w formie rancz w mianowniku, natomiast w dopełniaczu ranczu. Nigdzie indziej nie spotkałem się z taką formą, również w internecie nic nie ma na ten temat. Czy może być ona używana?
  • Kuźma
    7.03.2019
    7.03.2019
    Szanowni Państwo!
    W książce Tomek u źródeł Amazonki pojawia się wyraz kuźma. Tak autor określał ubiór noszony przez Indian. Słowo wygląda swojsko, ale nigdzie nie mogę nic znaleźć na temat kuźm. Proszę o informację, co to jest lub było.

    Dziękuję i pozdrawiam
    Marcin Nowak
  • Tylko palma sabalowa
    1.03.2019
    1.03.2019
    Mam wątpliwości dotyczące wyrażenia palma sabałowa. Czy jest ono poprawne? Pojawia się w wielu poradnikach, reklamach farmaceutycznych, ulotkach, choć gatunek z rodziny Sabal nazywa się palmą sabalową.

    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

    Z wyrazami szacunku
    Maja Janczykowska-Kuna
  • Mój autorski pomysł
    25.02.2019
    25.02.2019
    Sytuacja wyglądała następująco – wraz ze współpracownikiem analizowaliśmy kod źródłowy programu komputerowego, którego jestem autorem. Mimo iż jestem jedynym twórcą tego oprogramowania, wiele części składowych powstawało na podstawie dostępnych publicznie materiałów, dokumentacji, inspirowałem się również innymi otwartymi dla nas projektami. W pewnym momencie nadszedł czas na analizę fragmentu kodu źródłowego, którego logikę i algorytm, który realizuje, wymyśliłem sam, bez inspiracji ze stron trzecich. Aby podkreślić ten fakt, użyłem sformułowania „jest to mój autorski pomysł”. Inny współpracownik wyłapał ten fragment i zdecydowanie się jemu przeciwstawił, sugerując, iż jest to tautologia, i wystarczyłoby powiedzieć mój pomysł. Kolegi nie przekonały moje tłumaczenia, iż mój pomysł mógłby być poparty zewnętrznymi inspiracjami, a konstrukcja mój autorski pomysł podkreśla to, że idea analizowanego fragmentu programu jest całkowicie wymyślona przeze mnie, bez wpływów zewnętrznych.

    Zatem pytanie wygląda następująco – biorąc pod uwagę powyższe – czy użycie w takim kontekście sformułowania mój autorski pomysł jest błędem językowym, czy też nie?
  • Podwójne nie
    22.02.2019
    22.02.2019
    Proszę o odpowiedź, czy podane zdanie jest zapisane błędnie. Jeśli tak to dlaczego:
    Nie, nie można tego powtórzyć. Była to odpowiedź na pytanie: Czy można to powtórzyć?
    Chodzi o podwójne użycie partykuły nie.
    Dziękuję.
  • Wynaturzenie, zboczenie
    22.02.2019
    22.02.2019
    Dzień dobry!
    Czy używanie i powoływanie się na leksykalną definicję językową dla określeń zboczeniec i wynaturzenie w stosunku do osób homoseksualnych znajduje uzasadnienie językowe? Czy jest dopuszczalne?

    Pozdrawiam,
    Bartosz Staszewski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego