wyrazy obce

Znajdziesz tu informacje o pisowni, wymowie, znaczeniu lub pochodzeniu słów, które zostały zapożyczone do polszczyzny. Dowiesz się, czy dane słowo weszło już do naszego języka, albo dlaczego wejść do niego nie może. Poznasz kalki językowe i sposoby zapożyczeń.

 • Akcentujemy Raskolnikowa

  23.06.2022
  23.06.2022

  Jak poprawnie akcentować odmienione obcojęzyczne nazwy własne, które w mianowniku nie są akcentowane na przedostatnią sylabę. Na przykład, czy wymieniając nazwisko bohatera „Zbrodni i kary”, wspominamy o RasKOLnikowie (zachowując akcentowanie tematu wyrazu), o RaskolniKOwie (jak przy polskim nazwisku), czy może jeszcze o kimś innym?

 • Suicydalny

  16.06.2022
  16.06.2022

  Dzień dobry,

  zwracam się z uprzejmą prośbą o interpretację, czy termin suicydalny należy uznać za kalkę językową? Z jednej strony mamy ang. suicide, skąd prawdomównie stosowanie tego słowa w j. polskim, z drugiej strony etymologicznie ma źródłosłów łaciński (suīcīdium) i w tym sensie termin suicydalny zdaje się wpisywać w "naturalne" dla j. polskiego słowotwórstwo.

  Z góry dziękuję!


  Pozdrawiam

  Michał

 • Boliviano

  9.06.2022
  9.06.2022

  Dzień dobry,

  jak powinno się odmieniać wyraz boliviano (chodzi o jednostkę monetarną Boliwii)?

 • Kei

  1.06.2022
  1.06.2022

  Szanowni Państwo,

  mam pytanie dotyczące odmiany imienia Kei (jak np. jamajski pisarz Kei Miller). Jest zakończone na [j] - czy wobec tego należy je odmieniać jak np. Stanley? A może pozostawić nieodmienne?


  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie

 • Albanese

  31.05.2022
  31.05.2022

  Dzień dobry.

  Nowy premier Australii, o włoskim pochodzeniu nazywa się Anthony Albanese. Jak powinno odmienić się to nazwisko Albanese'a, Albanese'ego  czy może można pozostawić nieodmienione?

 • Factcheckingowy

  25.05.2022
  25.05.2022

  Dzień dobry, która z form jest poprawna: portal fact checkingowy czy pisane łącznie factcheckingowy? A może z myślnikiem? A jaka jest prawidłowa forma słowa fact checking? Uprzejmie proszę o odpowiedz.

 • Chińskie nazwy osobowe

  17.05.2022
  31.10.2021

  Szanowni Państwo,

  czy przydomki /imiona chińskich myślicieli – Laozi i Zhu Xi powinny być odmieniane? Spotkałam się z pisownią „u Laozi'ego” czy „w tekstach Zhu Xima”. Mam spore wątpliwości, co do słuszności użycia apostrofu w pierwszym przypadku, o dodawaniu końcówek fleksyjnych do „Xi” nie wspominając (M. Xi, D. Xia C. Xiowi (?)). Wiem, że pytania dotyczące odmiany chińskich imion i nazwisk były już przedmiotem analiz w Poradni Językowej PWN, będę jednak wdzięczna za Państwa pomoc.

 • Eli

  6.05.2022
  6.05.2022

  Szanowni Państwo,

  znalazłam w Poradni poradę dotyczącą odmiany imienia Eli w wymowie angielskiej /ilaj/. Jak powinna wyglądać odmiana dla hebrajskiej wymowy /eli/?

  Pozdrawiam

  Eliza Szybowicz

 • Villarreal

  4.05.2022
  4.05.2022

  Chciałbym zapytać o odmianę nazwy miasta w Hiszpanii i piłkarskiego klubu Villarreal (Vila-real). Wydaje mi się, że można do tej kwestii podejść na dwa sposoby: albo nie odmieniać, bo to obce słowo z akcentem na ostatnią sylabę, albo odmienić przez analogię do Realu (Madryt), w którym jednak w Polsce przyjęło się już akcentowanie pierwszej sylaby. Czy któryś z nich jest błędny? A może istnieje jakaś inna interpretacja, której nie wziąłem pod uwagę? Dziękuję i pozdrawiam.

 • kwalifikowany podpis elektroniczny, pieczęć elektroniczna

  3.04.2022
  3.04.2022

  Szanowni Państwo,

  proszę o informację, jak poprawnie odmienić przymiotnik opisujący jednocześnie formę męską i żeńską. Konkretnie chodzi mi o tłumaczenie zwrotu "Qualified Electronic Signature or Seal". Która forma będzie poprawna?

  "Kwalifikowany podpis lub pieczęć elektroniczna", "Kwalifikowane podpis lub pieczęć elektroniczne", czy może "Kwalifikowany(-na) podpis lub pieczęć elektroniczny(-na)"?

 • in memoriam

  29.03.2022
  29.03.2022

  Jakiego przypadka należy użyć po zwrocie "In memoriam":

  in memoriam Alberta/Albertowi/Albert?

  Z góry dziękuję

  D.

 • Nazwy stadionów

  26.03.2022
  26.03.2022

  W Hiszpanii są stadiony Estadio Santiago Bernabéu i Coliseum Alfonso Pérez, nazwane po wielkich graczach. Komentatorzy mówią, że mecz rozgrywany jest na Santiago Bernabéu, Alfonso Pérez. Czy jest to poprawne? Nie powiedzielibyśmy odnośnie do Legii Warszawa, że mecz rozgrywany jest na Józef Piłsudski ani na Józefie Piłsudskim, tylko na stadionie Józefa Piłsudskiego. Więc chyba powinni mówić: na stadionie Santiaga Bernabéua (mianownik wymawia się [santjago bernabeu̯]) i Alfonsa Péreza, czy tak?

 • Joe

  25.03.2022
  25.03.2022

  Szanowni Państwo,

  czy amerykańskie imię Joe należy odmieniać? Wizyta Joe Bidena w Polsce czy Joego Bidena?

  Z wyrazami szacunku

  Adam Brańko

 • uchyłek Meckela

  20.03.2022
  20.03.2022

  Szanowni Państwo,

  czy prawidłowa forma to "uchyłek Meckla" czy "uchyłek Meckela"? Słownik medyczny PZWl oraz słownik Stedmana podają "Meckla", natomiast mianownictwo Feneisa "Meckela".

  Z poważaniem

  Anna Nowosielska

 • randewu i deżawi w powieści

  22.02.2022

  Szanowni Państwo,

  chciałabym zapytać, czy w powieści w ramach puszczania oka do czytelnika dopuszczalne jest zastosowanie w treści spolszczonych zapisów randewu (rendez-vous), deżawi (déjà vu) itp.?

  Z wyrazami szacunku

  B.B.

 • ławica Scarborough

  16.02.2022

  Szanowni Państwo,

  chciałbym zapytać jak poprawnie zapisać nazwę "ławica Scarborough"? O ile nie ulega wątpliwości, że "Scarborough" piszemy z dużej litery, o tyle samo słowo "ławica" w niektórych źródłach pisane jest z małej litery, a w innych z dużej. Ponadto, pisząc w tekście o ławicy po raz kolejny (a więc pomijając człon "Scarborough") powinniśmy napisać "ławica" czy "Ławica"?

  Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.

 • cymatyka, kymatyka, a może kimatyka

  11.02.2022

  Dzień dobry! Nie wiem, którą pisownię i wymowę wybrać: cymatyka czy kymatyka? Co by Państwo sugerowali?

 • Transkrypcja nazwisk ormiańskich

  10.02.2022

  Szanowni Państwo,

  nie znalazłam porad dotyczących zapisu (transkrypcji) nazwisk ormiańskich. Proszę o poradę, czy np. Nikol Paszinjan (zapis wg transkrypcji) jest poprawniejszy niż "Paszynian" (spotykany w prasie), Sargsjan, nie Sarkisjan (kalka z rosyjskiego), Koczarjan - nie Koczarian. Wiele nazwisk ormiańskich kończy się na - jan, ale zauważyłam, że w języku polskim po spółgłosce zamiast "j" pojawia się "i". Czy słusznie?

  Z poważaniem

  Stała czytelniczka

 • Energizujący

  8.02.2022

  Dzień dobry.

  Czy w przypadku substancji (np. kosmetyków) stymulujących, dodających energii prawidłowe jest stosowanie określenia energizujący? Często można je spotkać w opisach produktów kosmetycznych, ale wydaje mi się, że jest to kalka z języka angielskiego, a prawidłowe określenie po polsku to energetyzujący.

  Proszę o podpowiedź.

 • Croissant

  31.01.2022

  Dzień dobry!

  W jaki sposób spolszczyć wyraz croissant? Kruasan?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego