opracowanie tekstu

Zamieszczone tu odpowiedzi ekspertów stanowią nieocenioną pomoc przy opracowywaniu tekstu. Wskazują, jak zapisywać i wyróżniać jego określone fragmenty, jak opisywać ilustracje. Uczą jak dzielić materiał tekstowy, opisywać źródła, robić przypisy, jak odwoływać się do materiałów internetowych.

 • Żywe śródtytuły

  11.05.2023
  11.05.2023

  Czy nagłówek akapitu może być jednocześnie początkiem zdania tego akapitu?

  Przykład:


  „Średni czas trwania sprawy

  wyliczany jako liczba (....)”

 • Legenda mapy w publikacji statystycznej

  2.05.2023
  2.05.2023

  Dzień dobry,

  uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy w publikacji statystycznej, w opisie legendy do mapy, słowo "spadek" powinno być napisane z małej czy wielkiej litery: Wzrost/Spadek w porównaniu do 2021 r. w %

  A może oba te wyrazy powinny być napisane z małych/wielkich liter? Choć podejrzewam, że należy to do decyzji autora, ważne, aby było jednakowo w całej publikacji.


  Z poważaniem

  Marta Woźniakiewicz

 • Tekst podstawowy – po raz kolejny

  2.05.2023
  2.05.2023

  Witam, odnośnie do oznaczeń cytatów, niby w tytułach książek piszemy tylko pierwsze słowo od dużej litery, ale co, gdy tytuł niejako jest nazwą własną danej organizacji tj. Wielka Księga Anonimowych Alkocholików itp., przykładowo w Anonimowych Narkomanach główną książką jest Tekst Podstawowy, https://anonimowinarkomani.org/kategoria-produktu/ksiazki/. I medytacje, które są tłumaczone, zawierają cytaty z tych książek np:


  “Recovery is a reality for us today” Basic Text, p. 101

  „Dzisiaj zdrowienie jest dla nas rzeczywistością” Tekst Podstawowy, str. 101


  Czy tu należy pisać "Tekst podstawowy" od malej litery, czy od dużej jest OK? "Tekst Podstawowy" czy "Tekst podstawowy" będzie stosownym oznaczeniem?

 • Nazwisko Czornyj

  30.04.2023
  30.04.2023

  Dzien dobry, jak prawidłowo odmieniać nazwisko "Czornyj"? Widzę Czornego czy widzę Czornyja? Idę z Czornym czy idę z Czornyjem?

  Pozdrawiam

  K.J.

 • Skrót r. w prasie

  28.04.2023
  28.04.2023

  Szanowna Redakcjo,

  czy przyjęcie następującego zapisu dat, który się konsekwentnie stosuje (np. w gazecie) można uznać za poprawne?

  - Jeśli występuje pełna data (dzień.miesiąc.rok) lub tylko miesiąc i rok, wtedy na końcu jest skrót "r.", np. "23 listopada 2019 r."; lub "listopad 2019 r."

  - Jeśli nie występuje konkretna data, a sam rok razem z np. porą roku lub bez, wtedy zapis całego słowa "rok", np. "jesień 2019 roku" lub "2019 rok".

  Adam Wolański w książce "Edycja tekstów" pisze, że należy dla całego tekstu przyjąć jeden zapis i konsekwentnie go stosować, czyli zawsze zapisywać wyłącznie skrót lub wyłącznie pełne słowo. Czy jednak można przyjąć alternatywny zapis w zależności od kontekstu?

 • Tytuły książek

  27.04.2023
  27.04.2023

  Chciałbym zapytać jak pisze się tytuł książki, gdy są 2 słowa przykładowo "Tekst Podstawowy", jeśli cytujemy fragment a konkretnie o drugie słowo czy piszemy z dużej, czy z małej litery

  Spotykam się z takim oznaczeniem przy tłumaczeniu:

  Basic Text, p. 22 = Tekst podstawowy, str. 22


  Czy to jest prawidłowe oznaczenie a może powinno być - Tekst Podstawowy...


  Dzięki bardzo za państwa pomoc

 • Kropka dziesiętna czy przecinek dziesiętny?

  19.04.2023
  19.04.2023

  Kropka czy przecinek? Czy w pisowni wartości miar amerykańskich oraz imperialnych, w których występują ułamki dziesiętne korzystamy z kropek czy przecinków? Np. 12.5" czy 12,5"? 100.4 lbs czy 100,4 lbs? Dylemat ten występuje zwłaszcza w publikacjach technicznych wydawanych po polsku, gdy w tekście obok podajemy również wartości metrycznie (cm, kg). Wygląda więc to na niekonsekwencję w stosowaniu interpunkcji.

 • Nazwy zagranicznych aktów normatywnych

  10.04.2023
  10.04.2023

  Szanowni Państwo, jak należy zapisać Akt/akt nawigacyjny (jeden z kilku) i Akt/akt supremacji z 1534 r.? Czy w odniesieniu do Deklaracji niepodległości w skrócie należy pisać: Deklaracja, czy też raczej: deklaracja? Dziękuję i pozdrawiam przedświątecznie, A.B.

 • Ingerencje w tekst cytatu

  9.04.2023
  9.04.2023

  Witam, nurtuje mnie, jak oznaczać w cytowanych fragmentach, które są w cudzysłowie pominięty tekst, bo w angielskim są 3 kropki „...”, a jak wstawione słowo wyjaśniające typu „ten” jest wstawiane w nawiasie (ten), czy po polsku nawias też obowiązuje przy trzykropku, albo to się zmienia i nie jest konieczny, i czy jest jakaś różnica między nawiasem kwadratowym a okrągłym?

 • Interpunkcja kwestii dialogowej

  8.04.2023
  8.04.2023

  Czy poniższy dialog jest poprawnie zapisany?

  – Jak dotąd… – zaczęłam wolno – Chociaż ta świadomość zaskoczyła mnie samą… – ważyłam słowa, a Louis i Claude słuchali w napięciu.

  Czy „chociaż" powinno być zapisane z małej litery, ponieważ w komentarzu nie ma kropki?

 • Spolszczanie przypisów bibliograficznych

  4.04.2023
  4.04.2023

  Szanowna Poradnio! Czy w przypisach do książki tłumaczonej z j. angielskiego pozostawiamy w formie niezmienionej skróty typu: trans., ed. and rev. cited in, vol., p (page) i inne, czy należy je przetłumaczyć? I czy w przypisach należy zachować interpunkcję angielską, czy zastosować polską?

  Z góry dziękuję

  Dagmara

 • Wyliczenia wypunktowane

  27.03.2023
  27.03.2023

  Czy jeśli w jednym wierszu zaczynam zdanie jakimś czasownikiem i daję wielokropek, a w następnych wierszach pod spodem wylistowuję drugą część, to czy zacząć w tych wierszach słowa wielkimi czy małymi literami? Przykład:

  „Wymagamy...

  – doświadczenia

  – komunikatywności”

  czy

  „Oferujemy...

  – Umowę o pracę

  – Stabilne zatrudnienie”?

 • Polszczenie imion postaci historycznych

  26.03.2023
  26.03.2023

  Szanowni Państwo.

  Kwestia spalszczania imion monarchów (zwłaszcza europejskich) była poruszana wielokrotnie. Kierunek jest jasny: spalszczamy!

  Pytanie: co z tymi, którzy monarchami nie byli? Bo tutaj, mam wrażenie że panuje ogromny chaos. Kilka przykładów:

  Stalin, bez dwóch zdań, miał na imię Józef. A jego poplecznik i imiennik (!) to już Josif Tito.

  Cesarz Austro- Węgier, Franciszek Józef miał syna, o którym mówimy Frantz Ferdinand. (a książę Karol za życia królowej?)

  Każdy powie Ryszard Wagner, Jan Bach czy Amadeusz Mozart a Vivaldi czy Verdi to już tylko (odpowiednio) Antonio i Giuseppe.

  Wreszcie wisienka na torcie: Iwan (po rosyjsku) Groźny (po polsku)!

  Czy istnieje tu jakaś reguła?

 • Zapis cyfrowy i słowny liczb i numerów w prozie beletrystycznej

  26.03.2023
  26.03.2023

  O ile mi wiadomo, praktyka redaktorska w powieściach przynajmniej w niektórych wydawnictwach jest taka, że wszystkie liczby w dialogach muszą być zapisane słownie.


  Prowadzi to, w moim odczuciu, do dialogów, które sie naprawdę bardzo ciężko czyta. Przykład: Nielegalni Severskiego, str. 718:


  - Dwudziestego pierwszego marca tysiąc dziewięćset sieddmendziesiątego trzeciego roku wystawiłem dokumenty dla (...)


  Tymczasem już na str. 719 narrator pisze:


  "Obaj doskonale wiedzieli, jaką wartość ma zielony notatnik (...) z 1953 roku"


  W moim odczuciu zapis słowny dużych liczb jest zwyczajnie nieczytelny.


  Skąd się wzięła ta praktyka?

 • Interpunkcja pozdrawiam po raz n-ty

  23.03.2023
  23.03.2023

  Chciałabym jeszcze raz odnieść się do kwestii kończenia listów. Wiem, że napisano już na ten temat sporo, jednak brakuje mi logicznego uzasadnienia przejęcia tylko w części (w nagłówku) ortografii angielskiej.

  Pozostawienie zakończenia listu, np. „Pozdrawiam” bez żadnego znaku interpunkcyjnego wydaje mi się sprzeczne z naszą normą językową. „Pozdrawiam” to zdanie, czyż nie?

  Jeśli potraktujemy podpis jako kropkę, to i tak zmierzymy się z kwestią pierwszej osoby w słowie „pozdrawiam” i trzeciej w podpisie.

  W moim odczuciu sens miałoby zakończenie typu: „pozdrawia Janusz” ale „pozdrawiam, Janusz”.

  Czy mogliby się Państwo do tego ustosunkować?

 • Transkrypcja ukraińska

  18.03.2023
  18.03.2023

  Szanowni Państwo,

  chciałbym spytać, jak poprawnie w polskiej transkrypcji powinno się zapisać tytuł ukraińskiego filmu Кіборги. Герої не вмирають oraz nazwisko jego reżysera Ахтем Сеїтаблаєв (w szczególności nurtuje mnie, czy powinno to być Achtem i dalej Sej-, czy Achtiem i Siej-).


  Z góry dziękuję za odpowiedź

  W.B.

 • dziesiątka

  18.03.2023
  18.03.2023

  Czy poprawny jest zapis „strzał w 10” jako „strzał w dziesiątkę”? Czy „10” może zastąpić rzeczownik „dziesiątka”, czy zastępuje on tylko liczebniki (dziesięć, dziesiąty)?

 • Zapis oznaczeń informatycznych

  14.03.2023
  14.03.2023

  Szanowni Państwo,

  przeglądając strony związane z pamięciami komputerowymi, spotykam się z zapisami, w których podczas podawania pojemności pojawia się przykładowo 8GB, natomiast przy podawaniu transferu przykładowo 120 Mb/s. Do tej pory, na przykład na lekcji fizyki, uczono mnie, że wartość jest oddzielona od jednostki, a nie pisana łącznie. Czy te same zasady nie powinny obowiązywać również w przypadku jednostek pamięci?

  Łączę wyrazy szacunku

  Karolina Mazur

 • jak powiedziano powyżej

  13.03.2023
  13.03.2023

  Chciałabym zapytać, czy w tekście pisanym poprawne jest użycie sformułowania „jak powiedziano powyżej”, czy też słowo „powiedziano” jest odpowiednie wyłącznie do wypowiedzi ustnych?

  Z pozdrowieniami

 • Konwencje opracowywania przypisów bibliograficznych

  10.03.2023
  10.03.2023

  W tekście, który opracowywałem, w przypisach na dole strony miałem taki przypadek:

  [1] Autor, Dzieło, s. X.

  [2] Przypis opisowy nie zawierający cytatów ani źródeł (przyp. red.).

  [3] Tamże.

  Czy w przypisie trzecim, chcąc odwołać się do źródła cytowanego w przypisie pierwszym, mogę napisać "tamże"? Wydawało mi się, że tak, bo "tamże" odnosi się do ostatnio przywołanego źródła (nie zaś ostatniego przypisu), zostało to jednak podane w wątpliwość, pytam więc ekspertów.

  Pozdrawiam

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego